آمریکا و متحدانش باید ارسال سلاح به تایوان را بیشتر کنند
آمریکا و متحدانش باید ارسال سلاح به تایوان را بیشتر کنند

آمریکا و متحدانش باید ارسال سلاح به تایوان را بیشتر کنند به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز جهان , به گزارش خبرگزاری روز ایران به نقل از رویترز، ژنرال «مارک میلی»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا امروز جمعه اعلام کرد واشنگتن و متحدانش باید در سالهای آتی ارسال تسلیحات به تایوان را سرعت […]

آمریکا و متحدانش باید ارسال سلاح به تایوان را بیشتر کنند

به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز جهان , به گزارش خبرگزاری روز ایران به نقل از رویترز، ژنرال «مارک میلی»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا امروز جمعه اعلام کرد واشنگتن و متحدانش باید در سالهای آتی ارسال تسلیحات به تایوان را سرعت بخشند تا به این جزیره کمک کنند تا از خود دفاع کند.
وی دراین‌باره افزود: تایوان به سلاح هایی مانند سیستم های دفاع هوایی و آنهایی که می توانند کشتی ها را از خشکی هدف قرار دهند نیاز دارد. من فکر می کنم مهم است که ارتش تایوان و قابلیت های دفاعی آن بهبود یابد. سرعتی که ما، ایالات متحده یا سایر کشورها با آن به تایوان در بهبود قابلیت های دفاعی (آنها) کمک می کنیم، احتمالاً باید در سال های آینده تسریع شود.
به نوشته رویترز، آمریکا مهم ترین تامین‌کننده تسلیحات تایوان است. پکن بارها خواستار توقف فروش تسلیحات آمریکایی به تایوان شده و آنها را به عنوان حمایت غیرقابل توجیه از این جزیره تلقی می کند.
چین مطابق با سیاست «چین واحد» جزیره خودمختار تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند، و بارها سفر مقامات ارشد آمریکا و اروپا به این جزیره و ارسال سلاح و تقویت جریان‌های جدایی‌طلب این منطقه را با اقدامات سیاسی، اقتصادی و برگزاری رزمایش نظامی محکوم کرده است.
اخیراً «مائو نینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین به واشنگتن هشدار داد فروش تسلیحات نظامی به تایوان را متوقف کند، زیرا این اقدام نقض جدی توافق‌های پیشین آمریکا با چین است.
وی دراین‌باره گفت: اخیراً مقامات ایالات متحده و تایوان تبانی نظامی را تشدید کرده‌اند. هیئتی متشکل از ۲۵ دلال اسلحه آمریکایی به جزیره آمدند و با مقامات (تایوان) نشست دفاعی برگزار کردند؛ این نشست سند و شاهد دیگری است که ایالات متحده در حال تبدیل تایوان به بشکه باروت است که این وضعیت فقط برای هموطنان تایوانی ما دردسر ایجاد می‌کند.
هفته پیش نیز «وانگ ون‌بین»، یکی دیگر از سخنگویان وزارت خارجه چین با هشدار به آمریکا درباره فروش سلاح به جزیره تایوان و تضعیف امنیت این تنگه، گفت: برخی عناصر قدرت در آمریکا به‌دنبال استفاده از تایوان برای مهار چین هستند. این اقدامات بسیار خطرناک و به مثابه بازی با آتش است. وی افزود: چین از آمریکا می‌خواهد تا به اصل «چین واحد» و سه تفاهم‌نامه مشترک احترام گذاشته و روابط نظامی و تأمین سلاح برای این جزیره را متوقف کرده و از اقداماتی که می‌تواند به ایجاد مناقشه در تنگه تایوان منجر شود، خودداری کند.
به‌دنبال سفر نانسی پلوسی، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در آگوست ۲۰۲۲، تنش‌ها در این جزیره تشدید شد. پس از این سفر نیز چندین هیئت بلندپایه آمریکایی و اروپایی سفرهای مشابهی به تایوان داشتند. چین این اقدامات را تحریک‌آمیز، نقض اصل چین واحد و حمایت از جدایی‌طلبان تایوان می‌داند. امیدوارم براتون خبر آمریکا و متحدانش باید ارسال سلاح به تایوان را بیشتر کنند براتون مفید بوده باشه.

۲۰۲۳-۰۷-۱۴ ۰۹:۳۲:۲۶