استحکام روابط ایران و بولیوی یک الزام راهبردی است
استحکام روابط ایران و بولیوی یک الزام راهبردی است

استحکام روابط ایران و بولیوی یک الزام راهبردی است به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز سیاسی , به گزارش اخبار روز ایران، ادموندو نوبیو آگیلار وزیر دفاع دولت چند ملیتی بولیوی با حضور در ستاد وزارت دفاع با امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو […]

استحکام روابط ایران و بولیوی یک الزام راهبردی است

به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز سیاسی , به گزارش اخبار روز ایران، ادموندو نوبیو آگیلار وزیر دفاع دولت چند ملیتی بولیوی با حضور در ستاد وزارت دفاع با امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد.
آشتیانی در این دیدار ضمن تبریک روز استقلال بولیوی که بعد از ۱۶ سال مبارزات استقلال طلبانه بدست آمده است، گفت: آمریکای لاتین و به ویژه کشورهای انقلابی و مستقل آن، در سیاست خارجی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران اهمیت ویژه ای دارد که روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دوست و همسو در آمریکای لاتین از جمله بولیوی نمونه‌ای از روابط میان کشورهای مستقل است.
وزیر دفاع کشورمان با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با رئیس جمهور سابق بولیوی که فرموده بودند: ایران از هر کس که مقابل زورگویی ایستادگی کند، حمایت می‌کند و ما باید با تقویت اراده‌ها و افزایش همکاری‌ها، در مقابل این سیاست سلطه جویانه ایستادگی کنیم و لذا ظرفیت متعدد روابط بین دو کشور می‌تواند در خدمت منافع ملت‌ها و ایستادگی در مقابل زورگویان قرار بگیرد.
وی افزود: قریب به دو دهه برقراری روابط دیپلماتیک، همکاری‌ها و رایزنی‌های سیاسی، همکاری‌های آموزشی، علمی و فناورانه به ویژه در حوزه نانو، ایجاد مراکز بهداشتی و درمانی و همکاری در زمینه مبارزه با مواد مخدر و همینطور همکاری‌های دفاعی از جمله مناسبات رو به پیشرفت فی ما بین می‌باشند که البته می‌تواند توسعه بیشتری پیدا کند.
امیر آشتیانی با بیان اینکه شاهد شکست سیاست‌های دوران یکجانبه گرایی هستیم، تصریح کرد: جهان، در حال گذار به نظام بین المللی جدیدی است که در آن مجموعه‌ای از کشورهای مستقل با همکاری یکدیگر به دنبال مشارکت بیشتر در عرصه منطقه‌ای و جهانی هستند و در این میان ایران و بولیوی به عنوان دو کشور مستقل و انقلابی می‌توانند در دو جغرافیای متفاوت به ایفای نقش بپردازند، لذا استحکام روابط ایران و بولیوی یک الزام راهبردی است.
وزیر دفاع ضمن اشاره به دشمنان مشترک دو کشور اظهار داشت: هدف این دشمنان، تضعیف و شکست دولت‌های مستقل است که در این راستا عقلانیت حکم می‌کند در برابر تهدیدات هوشیار و متحد باشیم.
امیر آشتیانی ضمن اعلام آمادگی برای تأمین نیازمندی‌های دفاعی و فناوری پیشرفته جهت مقابله با تهدیدات اظهارداشت: معتقدیم تقویت مناسبات دفاعی دوجانبه، موجب افزایش قدرت بازدارندگی دولت بولیوی می‌شود.
ادموندو نوبیو آگیلار وزیردفاع دولت بولیوی نیز در این دیدار با بیان اینکه ملت‌هایی که برای آزادی خود تلاش می‌کنند باید به طرق و اشکال مختلف با یکدیگر متحد شوند، گفت: این دیدار فرصت تعمیق روابط برای اهداف مشترک را برای دو کشور بیشتر خواهد کرد.
وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی برای ما یک الگو جهت رسیدن آزادی ملت‌ها به شمار می‌رود گفت: جمهوری اسلامی ایران نمونه‌ای است که توانسته طی این سال‌ها نه تنها برای حفظ و آزادی ملت خود تلاش کند بلکه با وجود تحریم‌های مختلف موفق شده است در حوزه علم و فناوری به ویژه امنیت و حوزه دفاعی به موفقیت‌های قابل توجهی دست بیابد.
وی با اشاره به انقلابی که در این کشور از سال ۲۰۰۵ آغاز شد، گفت: کشور بولیوی تحت اصول فلسفی و ایدئولوژیک، اکنون یک کشور ضد نئو لیبرالیستی، ضد استعماری و ضد سلطه است.
وزیر دفاع بولیوی با اشاره به دستاوردهای انقلاب این کشور گفت: در طی این ۱۴ سال گذشته توانستیم در حوزه اقتصادی، اجتماعی و رفاه ملی به موفقیت‌هایی دست یابیم و همچنین در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، امنیت، حوزه‌های علمی و دفاعی با جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری هستیم. امیدوارم براتون خبر استحکام روابط ایران و بولیوی یک الزام راهبردی است براتون مفید بوده باشه.

۲۰۲۳-۰۷-۱۶ ۰۹:۲۲:۱۰