برای ترسیم نقشه فضای مجازی به مشارکت جمعی نیاز داریم
برای ترسیم نقشه فضای مجازی به مشارکت جمعی نیاز داریم

برای ترسیم نقشه فضای مجازی به مشارکت جمعی نیاز داریم به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز فناوری , به گزارش خبرگزاری روز ایران به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، دکتر سیدمحمد امین آقامیری- دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور در رویداد ملی روز فناوری اطلاعات با بیان این […]

برای ترسیم نقشه فضای مجازی به مشارکت جمعی نیاز داریم

به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز فناوری , به گزارش خبرگزاری روز ایران به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، دکتر سیدمحمد امین آقامیری- دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور در رویداد ملی روز فناوری اطلاعات با بیان این که فضای مجازی امروز فضایی متصل به زندگی سنتی مردم است، افزود: پیشتر این فضا، محیطی تسهیلگر در زندگی مردم بود اما امروز به عنوان بخش جدایی ناپذیر از زیست بوم مردم برای فعالیت، تعامل و دریافت خدمات استفاده می شود.
وی با اشاره به اینکه فضای مجازی همچون فضای سنتی باید محیطی آرام، امن و دارای خدمات و سرویس های باکیفیت و ‌پایدار باشد، گفت: فعالان حوزه فضای مجازی باید با ایفای نقش موثر در این مسیر، مکمل حلقه های این زنجیر باشند و در واقع آنها جامعه سازان این عرصه برای اتصال قسمت های مختلف هستند.
آقامیری تصریح کرد: برهمین اساس هرکدام از ما در فضای مجازی یک جایگاه داریم که برخی از این جایگاه ها هنوز با خلأ و عدم طراحی روبروست که باید با مشارکت جمعی این کمبودها مرتفع شده و نقشه فضای مجازی کشور تکمیل شود.
وی با بیان اینکه شورای عالی فضای مجازی از نگاه حاکمیتی دو نقش دارد، تاکید کرد: تکمیل این نقشه و ایجاد وحدت برای پیاده سازی طرح ها و تعیین نقش ها، مشوق ها و تسهیلات در کنار تنظیم گری این صحنه دو وظیفه اصلی این شوراست.
دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: در این حوزه خوشبختانه کسب و کارها به درستی ایفای نقش کرده و پیشرو بودند اما نظام تنظیم گری نیاز به تسریع برای تبیین چارچوب ها دارد تا همه با شناخت وظایف و جایگاه خود بدانند که چه میزان مطالبه گری برای خدمات داشته و کسب و کارها نیز بر مبنای حقوق تعیین شده بتوانند سرمایه گذاری و برنامه ریزی کنند.
وی با اشاره به این که در مرحله برنامه ریزی و تنظیم گری هستیم، گفت: در این مرحله مهم، به مشارکت جمعی نیاز داریم تا به استاندارد مشخصی که در آن ابعاد مختلف کسب وکار، مردم و حاکمیت دیده شده و امکان پیاده سازی داشته باشد، دست یابیم.
آقامیری با بیان این که مرکز ملی فضای مجازی به دنبال مفهوم حکمرانی در این فضا باتوجه به گستره بسط آن در زندگی مردم است، اعلام کرد: اگر با همدلی در کنار هم این نقشه را به درستی ترسیم کنیم آثار آن در کشور برای همه ملموس بوده و می توانیم مسیر آینده را بدون بازگشت های مجدد برای اصلاح و ترمیم هموار کنیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی در پایان از فعالان این حوزه برای مشارکت و ارایه نظرات خود در کمیسیون های مختلف مرکز ملی فضای مجازی دعوت به همکاری کرد. امیدوارم براتون خبر برای ترسیم نقشه فضای مجازی به مشارکت جمعی نیاز داریم براتون مفید بوده باشه.

۲۰۲۳-۰۷-۱۲ ۰۶:۱۹:۰۹