برنامه کشت قراردادی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ابلاغ شد
برنامه کشت قراردادی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ابلاغ شد

برنامه کشت قراردادی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ابلاغ شد به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز اقتصاد , به گزارش خبرگزاری روز ایران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا‬ مهاجر، معاون امور زراعت وزارتخانه امروز دوشنبه در پنجمین جلسه کشاورزی قرارداد گندم‏، جو و دانه‌های روغنی با بیان اینکه برنامه کشت قراردادی سه محصول گندم‏، جو […]

برنامه کشت قراردادی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ابلاغ شد

به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز اقتصاد , به گزارش خبرگزاری روز ایران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا‬ مهاجر، معاون امور زراعت وزارتخانه امروز دوشنبه در پنجمین جلسه کشاورزی قرارداد گندم‏، جو و دانه‌های روغنی با بیان اینکه برنامه کشت قراردادی سه محصول گندم‏، جو و دانه‌های روغنی در سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ با دستور وزیر جهاد کشاورزی امروز به سازمان‌های جهاد کشاورزی سراسر کشور و مجریان دولتی و غیر دولتی ابلاغ شد، گفت: در برنامه کشت قراردادی سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ حداقل در سطح ۳ میلیون هکتار کشت قراردادی گندم، جو و دانه‌های روغنی هدف گذاری شده و در صورت آمادگی کشاورزان و تأمین اعتبار و امکانات، سقف کشت قراردادی این محصولات در سطح بیش از ۶ میلیون هکتار پیش‌بینی می‌شود.
وی اعلام کرد: کشت قراردادی با توجه به شرایط آب و هوایی از ۱۵ شهریور امسال آغاز خواهد شد.
وی ابراز امیدواری کرد اجرای کشت قراردادی در سال زراعی آینده به افزایش خوداتکایی در تولید گندم، کاهش واردات جو و تأمین قسمتی از کنجاله و روغن مورد نیاز کشور که جز برنامه‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی است، کمک کند.
مهاجر افزود: کشت قراردادی شامل گندم آبی و دیم، ‏جو و دانه‌های روغنی شامل کلزا، گلرنگ و کاملینا می‌شود.
وی با بیان این که در تأمین بذر دانه‌های روغنی مشکلی نداریم، اظهار کرد: کلزا علاوه بر تأمین روغن‏، برای پایداری گندم باید کشت شود.
معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی درباره تأمین کود برای کشت قراردادی نیز گفت: اکنون با هماهنگی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، بخشی از کود مورد نیاز کشت‌های قراردادی تأمین شده و در انبارها موجود است و می‌توان آن را میان کشاورزان توزیع کرد.
وی اضافه کرد: مقداری کود کشاورزی نیز توسط شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خریداری شده و اکنون در بنادر است و در صورت تأمین اعتبار ریالی، ترخیص می‌شود.
مهاجر گفت: در کشت قراردادی سال زراعی آینده کود و بیمه جز مشوق‌ها مد نظر قرار گرفته است.
وی به نقش ترویج و آموزش در پیشبرد اهداف کشت قراردادی اشاره کرد و اذعان داشت: شبکه ترویج کشاورزی در کنار ما است تا کشت قراردادی در سال زراعی آینده به شکل مناسب اجرا شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: در کشت قراردادی سال زراعی آینده، شرکت بازرگانی دولتی‏ سازمان مرکزی تعاون روستایی و شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان مجریان دولتی همکاری می‌کنند. امیدوارم براتون خبر برنامه کشت قراردادی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ابلاغ شد براتون مفید بوده باشه.

۲۰۲۳-۰۷-۱۷ ۰۹:۳۹:۴۰