حرکت اولین قطار باری ترکیه از مسیر ریلی ایران به افغانستان
حرکت اولین قطار باری ترکیه از مسیر ریلی ایران به افغانستان

حرکت اولین قطار باری ترکیه از مسیر ریلی ایران به افغانستان به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز اقتصاد , به گزارش خبرگزاری روز ایران به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سیدحسین میرشفیع، مشاور و نماینده وزیر راه و شهرسازی در امور زیربنایی با اعلام حرکت اولین قطار باری در مسیر ریلی خواف_ […]

حرکت اولین قطار باری ترکیه از مسیر ریلی ایران به افغانستان

به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز اقتصاد , به گزارش خبرگزاری روز ایران به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سیدحسین میرشفیع، مشاور و نماینده وزیر راه و شهرسازی در امور زیربنایی با اعلام حرکت اولین قطار باری در مسیر ریلی خواف_ هرات اظهار کرد: نخستین محموله از طریق راه آهن کشور ایران به مقصد ایستگاه روزنک ولایت هرات انتقال یافت.
وی با اشاره به قرارداد همکاری میان ایران و افغانستان گفت: مقرر شده است کنسرسیوم توسعه ریلی افغانستان نواقص قطعه سوم خواف – هرات را طی ۶ ماه برطرف و ظرفیت خط را به حداکثر برساند.
مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور زیربنایی بیان کرد: قطعه ۴ به این راه آهن نیز توسط کنسرسیوم ریلی احداث خواهد شد و در مورد نحوه تأمین هزینه توافق شد.
وی افزود: همچنین بر اساس توافق همکاری مشترک اداره خط آهن افغانستان و کنسرسیوم توسعه ریلی افغانستان، دو طرف بر اهمیت احداث کریدور ریلی چین_افغانستان_ایران توافق دارند و پیگیری‌های لازم از سوی دو کشور برای جلب سرمایه‌گذاری و مشارکت کشور چین انجام می‌شود.
مشاور و نماینده وزیر راه و شهرسازی در امور زیربنایی، طرح راه آهن خواف – هرات را موجب اتصال ریلی ایران و افغانستان دانست و گفت: این خط ریلی تکمیل کننده مسیری ۲ هزار کیلومتری در کریدور ریلی شرق به غرب جهان از چین، افغانستان و ایران به اروپا است و افغانستان را که کشوری محصور در خشکی و بدون دسترسی به آب‌های آزاد جهان است، به شبکه ریلی ایران و بنادر جنوبی کشورمان متصل کرده و از مسیری امن برای ارتباط با اروپا برخوردار می‌کند.
به گفته میرشفیع این خط ریلی برای تجارت ایران و افغانستان راهبردی است و سالانه ظرفیت جابه‌جایی ۵ میلیون تن کالا و یک میلیون مسافر را میان دو کشور ایجاد می‌کند. امیدوارم براتون خبر حرکت اولین قطار باری ترکیه از مسیر ریلی ایران به افغانستان براتون مفید بوده باشه.

۲۰۲۳-۰۷-۱۳ ۱۳:۱۹:۲۲