دانشگاه‌های عراق درباره جنایت آمریکا درترور شهیدان روشنگری کنند
دانشگاه‌های عراق درباره جنایت آمریکا درترور شهیدان روشنگری کنند

دانشگاه‌های عراق درباره جنایت آمریکا درترور شهیدان روشنگری کنند به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز سیاسی , ‌به گزارش خبرگزاری روز ایران، عباسعلی کدخدایی در دیدار استادان حقوق دانشگاه‌های عراق که به منظور بازدید و آشنایی با پژوهشکده شورای نگهبان در این پژوهشکده حاضر شده بودند، اظهار داشت: نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران […]

دانشگاه‌های عراق درباره جنایت آمریکا درترور شهیدان روشنگری کنند

به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز سیاسی , ‌به گزارش خبرگزاری روز ایران، عباسعلی کدخدایی در دیدار استادان حقوق دانشگاه‌های عراق که به منظور بازدید و آشنایی با پژوهشکده شورای نگهبان در این پژوهشکده حاضر شده بودند، اظهار داشت: نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران که ۴۴ سال پیش با رهبری امام خمینی (ره) شکل گرفت یک نظام مردمسالار دینی است که هم حضور مردمی و هم حفظ شریعت اسلامی در آن دیده شده است.
وی ادامه داد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که در همان سال نخست پیروزی انقلاب تدوین و تصویب شد بر دو پایه استوار است؛ اولین پایه، احکام و موازین دین اسلام است که در اصول مختلف از جمله اصول ۲ و ۴ بر آن تاکید شده است و دومین پایه، مردم‌سالاری دینی است که اصول ۶ و ۷ بیان‌کننده حضور مردم در این نظام سیاسی است.
عضو حقوقدان و رئیس پژوهشکده شورای نگهبان با اشاره به اصل ششم قانون اساسی تصریح کرد: طبق این اصل امور کشور باید به اتکای آرای عمومی اداره شود، یعنی انتخاب رئیس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراها از جمله خبرگان رهبری باید از طریق انتخابات صورت گیرد. علاوه بر اینها همه‌پرسی نیز در قانون اساسی لحاظ شده که با مشارکت مردم انجام می‌شود.
کدخدایی در ادامه با بیان اینکه مراجع قانون‌گذاری در دنیا نیازمند مراجع نظارتی هستند، افزود: ما در دنیا دو نوع سیستم نظارت بر تقنین داریم؛ یکی نظارت قضائی است که دادگاه‌های عالی بر مصوبات، نظارت می‌کنند مثل دیوان عالی آمریکا که می‌تواند مصوبات کنگره را باطل کند یا در ژاپن و اتریش که این دادگاه‌ها قوانین مغایر با قانون اساسی را باطل می‌کنند.
وی نوع دیگر نظارت بر تقنین را نظارت مراکزی غیر قضائی مثل شورای قانون اساسی در فرانسه دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به اینکه نظامی دینی – سیاسی است از دو بُعد شرعی و سیاسی یک مرجع غیر قضائی را برای نظارت بر تقنین پیش‌بینی کرده است.
به گفته وی، طبق اصل ۹۱ قانون اساسی، شورای نگهبان متشکل از ۶ نفر فقیه و ۶ نفر حقوقدان، بر مصوبات مجلس شورای اسلامی از نظر عدم مغایرت با شرع و قانون اساسی نظارت می‌کند.
مسئولان قضائی ایران و عراق همکاری نزدیکی در پیگیری پرونده ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس دارند
در ادامه این دیدار، کدخدایی که مشاور وزیر امور خارجه و رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی نیز است به موضوع جنایات آمریکا در منطقه پرداخت و گفت: آمریکا هر روز در منطقه ما و سایر نقاط دنیا آتش‌افروزی می‌کند و فقط به دنبال منافع نامشروع خود است.
وی تنها راه دفع شر آمریکا را همبستگی ملت‌های منطقه دانست و افزود: اگر کشورهای مسلمان منطقه با هم متحد شوند آن موقع پیروزی نزدیک است و غربی‌ها هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.
مشاور وزیر امور خارجه با بیان اینکه شهیدان حاج قاسم سلیمانی ابومهدی المهندس خدمات فراوانی به مردم منطقه و حتی جهان کردند، گفت: مقابله با گروه‌های تروریستی که با حمایت آمریکا شکل گرفته بود یکی از خدمات آن شهیدان است و آرامش فعلی منطقه به برکت مجاهدت شهیدان سلیمانی، ابومهدی و یاران‌شان است.
کدخدایی در ادامه با اشاره موضوع حقوق بشر خطاب به استادان دانشگاه‌های عراق اظهار داشت: یکی از وظایف ما این است که با نگاه حقوق بشری خدمات و ایثارگری‌های این دو شهید را برای جامعه خودمان تبیین کنیم. اگر قرار باشد جایزه حقوق بشر در منطقه داده شود باید به شهیدان حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و سایر شهدای ایران و عراق اعطا شود.
رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی همچنین با بیان اینکه جنایت آمریکا در ترور شهدای مقاومت یک جنایت ضدبشری است، گفت: یک بعد پیگیری پرونده، بعد حقوق بشری آن است که جامعه جهانی باید متوجه این نقض حقوق بشر شود تا ما هم بتوانیم بهتر پرونده را دنبال کنیم.
وی با اظهار خرسندی از پیگیری پرونده ترور شهیدان مقاومت در ایران و عراق تصریح کرد: البته باید مراقب بود پرونده از مسیر دقیق حقوقی پیگیری شود و ضمناً پیگیری پرونده مشمول مرور زمان نشود که خدای ناکرده دچار نسیان و فراموشی شود.
رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین‌المللی پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی با بیان اینکه مسئولان قضائی دو کشور همکاری‌های نزدیکی برای پیگیری پرونده دارند، افزود: ممکن است مشکلات قانونی در دو کشور وجود داشته باشد که باید تلاش شود تا از طریق اصلاح قانون این مشکلات حل شود.
کدخدایی با تاکید بر اینکه ما در ایران از دو بعد حقوقی و کیفری پیگیر پرونده هستیم، تصریح کرد: اخیراً کیفرخواست این پرونده ارائه شده است که البته با توجه به اینکه متهمین پرونده خارجی هستند این موضوع نیازمند تشریفات خاصی است، مثلاً همین عنوان مجرمانه که ظاهراً در عراق فقط یک قتل عمد است، در حالی که این جنایت بسیار بزرگ‌تر از قتل عمد است و شنیدیم مسئولان عراقی در حال پیگیری اصلاح این عنوان هستند که پیگیری شما استادان دانشگاه می‌تواند در این زمینه کمک مؤثری به تسریع در روند این موضوع داشته باشد.
وی همچنین به ظرفیت دادگاه‌های بین‌المللی در این باره اشاره کرد و گفت: این دادگاه‌ها علاوه بر اینکه اثر بیشتری از دادگاه‌های داخلی دارند می‌توانند فارغ از نتیجه‌شان، در روشنگری افکار عمومی تأثیر بسزایی داشته باشند.
رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی و بین المللی پرونده ترور و شهادت حاج قاسم سلیمانی در همین رابطه با اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران از طریق کنوانسیون ۱۹۷۳ پیگیر طرح شکایتی در دیوان داوری لاهه است، گفت: تمامی مقامات سیاسی کشورها مورد حمایت این کنوانسیون هستند و لذا با استفاده از ظرفیت حقوقی این کنوانسیون و طی تشریفات خاصی می‌توان نسبت به طرح دعوا در دادگاه لاهه اقدام کرد.
وی در عین حال از استادان دانشگاه‌های عراق خواست تا با نگارش کتاب، مقاله و انجام مصاحبه در این زمینه به طرح شکایت در دادگاه بین‌المللی لاهه کمک کنند.
کدخدایی همچنین از جامعه علمی عراق خواست تا با انجام فعالیت‌های تبلیغی و رسانه‌ای در منطقه و به ویژه عراق نسبت به تبیین ایثارگری‌های شهیدان سلیمانی و ابومهدی و حقانیت آنها اقدام کنند، زیرا این شهدا حق بزرگی بر گردن همگان دارند و نسل‌های جوان و آیندگان در عراق و ایران باید بدانند که چه قهرمانانی داشته‌اند و چه فداکاری‌هایی برای آرامش آنها صورت گرفته است.
مشاور وزیر امور خارجه همچنین از عراقی‌ها خواست تا با روشنگری درباره جنایت آمریکایی‌ها در ترور شهیدان مقاومت، چهره واقعی آمریکایی‌ها را افشا سازند و ملت‌ها و دولت‌های منطقه را برای پیگیری عاملان و آمران این جنایت همراه سازند. امیدوارم براتون خبر دانشگاه‌های عراق درباره جنایت آمریکا درترور شهیدان روشنگری کنند براتون مفید بوده باشه.

۲۰۲۳-۰۷-۱۷ ۱۱:۵۹:۲۱