روسیه:آماده برگزاری نشستی با حضور وزرای خارجه ایروان و باکو هستیم
روسیه:آماده برگزاری نشستی با حضور وزرای خارجه ایروان و باکو هستیم

روسیه:آماده برگزاری نشستی با حضور وزرای خارجه ایروان و باکو هستیم به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز جهان , به گزاش خبرگزاری روز ایران به نقل از فرانس ۲۴، روسیه امروز شنبه پیشنهاد میزبانی وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان به منظور بررسی معاهده صلح آتی میان دو کشور را ارائه کرد. به […]

روسیه:آماده برگزاری نشستی با حضور وزرای خارجه ایروان و باکو هستیم

به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز جهان , به گزاش خبرگزاری روز ایران به نقل از فرانس ۲۴، روسیه امروز شنبه پیشنهاد میزبانی وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان به منظور بررسی معاهده صلح آتی میان دو کشور را ارائه کرد.
به گزارش این رسانه، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ ای در این ارتباط اعلام کرد: روسیه آماده است تا نشست سه جانبه وزرای خارجه در مسکو را در آینده ای نزدیک برگزار کند.
بر اساس این بیانیه، روسیه پیشنهاد داد تا «اجلاس سران روسیه، (جمهوری) آذربایجان و ارمنستان در مسکو برای امضای معاهده مربوطه (صلح)» برگزار شود.
این بیانیه اضافه می کند: باید فورا زمینه را برای توافق صلح میان باکو و ایروان بر اساس توافق‌ هایی که پیشتر حاصل شد، آماده سازی کنیم. مسکو آماده برنامه ریزی برای برگزاری نشست سه جانبه وزیران در آینده نزدیک بوده تا راه‌ های اجرای توافقات در سطوح عالی از جمله توافقنامه صلح بررشی شود.
تنش‌ های اخیر میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان با محوریت گذرگاه لاچین درگرفته است. کریدور لاچین تنها مسیری است که ارمنستان را به مرکز قره‌باغ کوهستانی متصل می‌کند.
گروهی از اتباع جمهوری آذربایجان که خود را فعال محیط زیست می‌خواندند، ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۱ آذر ۱۴۰۱)، کریدرو لاچین را که نیروهای حافظ صلح روسیه در آن مستقر شده اند را مسدود کردند.
باکو مدعی شد که هدف مسدود کردن هیچ جاده‌ای نبوده و خودروها می‌توانند آزادانه در هر دو جهت حرکت کنند، اما ایروان آن را اقدامی تحریک آمیز از سوی باکو با هدف ایجاد یک فاجعه انسانی در منطقه ارمنی نشین قره باغ عنوان کرد.
در پی ادامه دار شدن این اختلافات، ارمنستان چندی پیش به دیوان بین المللی دادگستری در شهر لاهه هلند شکایت کرد و این دیوان نیز به نفع ایروان رأی داد. امیدوارم براتون خبر روسیه:آماده برگزاری نشستی با حضور وزرای خارجه ایروان و باکو هستیم براتون مفید بوده باشه.

۲۰۲۳-۰۷-۱۵ ۱۷:۱۷:۴۱