سفیر ویتنام: به دنبال تقویت روابط با ایران هستیم
سفیر ویتنام: به دنبال تقویت روابط با ایران هستیم

سفیر ویتنام: به دنبال تقویت روابط با ایران هستیم به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز سیاسی , به گزارش خبرگزاری روز ایران، نشست تخصصی چشم انداز روابط ایران و ویتنام، از کتاب «۵۰ سال روابط ایران و ویتنام» با حضور «لوئونگ کونوک هویی»، سفیر ویتنام در تهران و عابد اکبری نویسنده کتاب رونمایی […]

سفیر ویتنام: به دنبال تقویت روابط با ایران هستیم

به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز سیاسی , به گزارش خبرگزاری روز ایران، نشست تخصصی چشم انداز روابط ایران و ویتنام، از کتاب «۵۰ سال روابط ایران و ویتنام» با حضور «لوئونگ کونوک هویی»، سفیر ویتنام در تهران و عابد اکبری نویسنده کتاب رونمایی شد.
این نشست روز گذشته به مناسبت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و ویتنام در مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران و به همت روزنامه ایران دیلی و همکاری مؤسسه مطالعاتی ابرار معاصر تهران برگزار شد.
بعد از پخش سرود ملی دو کشور و خیر مقدم گویی مدیر مسئول روزنامه ایران دیلی، سفیر ویتنام در ایران با تشکر از برگزار کنندگان مراسم به تاریخ روابط سیاسی دو کشور اشاره کرد و گفت که روابط رسمی میان تهران و هانوی از سال ۱۹۷۳ و همزمان با جنگ آمریکا علیه ویتنام آغاز شده است. وی با بیان اینکه در سال‌های ابتدایی به دلایل مختلف سطح روابط ارتقا نیافته بود گفت که به تدریج روابط دو کشور توسعه بیشتر یافت.
وی همچنین اشاره کرد: در ۵ دهه روابط سیاسی میان ایران و ویتنام مقامات دو کشور در سطوح مختلف با یکدیگر دیدار کرده‌اند از جمله اینکه از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۸ رؤسای جمهوری ایران آقایان هاشمی رفسنجانی، محمود احمدی نژاد، حسن روحانی و رؤسای مجلس ایران یعنی علی اکبر ناطق نوری و علی لاریجانی به ویتنام سفر کرده‌اند.
لوئونگ کونوک هویی در همین ارتباط خبر داد که تا سه هفته آینده، رئیس پارلمان ویتنام به دعوت همتای ایرانی خود به تهران سفر خواهد کرد.
وی با تاکید بر اینکه تقویت همکاری با همه کشورهای جهان، سیاست استراتژیک ویتنام در سیاست خارجی است، گفت: رئیس جمهوری ویتنام بر تقویت روابط میان ملت‌ها، دولت‌ها و نخبگان دو کشور تاکید دارند.
سفیر ویتنام در تهران همچنین کتاب «۵۰ سال روابط ایران و ویتنام» را تصویری از روابط دو کشور دانست و گفت که با توجه به اسناد و منابع استفاده شده در آن، امید دارد که این کتاب منبع خوبی برای پژوهشگران ایرانی باشد.
به گفته وی در این کتاب تلاش شده با نگاهی واقع بینانه مسائل دو کشور توضیح داده شود. او اظهار امیدواری کرد که این کتاب در اختیار افکار عمومی قرار گیرد تا تصویر درستی از واقعیات ویتنام و روابط آن با ایران معرفی شود.
کونگ هویی همچنین به جایگاه مهم ایران در غرب آسیا و جایگاه مهم ویتنام در جنوب آسیا اشاره و تاکید کرد: دو کشور با این جایگاه مهمی که در آسیا دارند می‌توانند در حوزه همکاری‌های اقتصادی گام‌های مهمی روبه جلو بردارند.
سفیر ویتنام با اظهار خرسندی از سطح روابط دو کشور تا کنون گفت: «باور دارم که در روابط دو کشور هنوز ظرفیت‌های نامحدودی باقی مانده بخصوص در حوزه روابط بین ملت‌ها و امیدوارم که انتشار این کتاب بهانه خوبی برای ارتقای روابط دو کشور باشد.»
کونگ هویی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که ایران کشوری بزرگ در منطقه خاورمیانه با پتانسیل‌های بالا برای توسعه بیشتر است و پیش بینی می‌شود که به لحاظ اقتصادی و فرهنگی وضعیت ایران بهتر خواهد شد.
وی با ابراز امیدواری برای رفع تحریم‌های کشورهای غربی علیه تهران به سابقه تحریم ویتنام از سوی قدرت‌های بزرگ در گذشته مثل چین، آمریکا و برخی کشورهای غربی دیگر در دهه ۱۹۹۰ و بعد از جنگ ویتنام و کامبوج اشاره کرد و گفت: ما بر این تحریم‌ها غلبه کردیم. پیشرفت ما از سال ۱۹۹۳ شروع شد وقتی با کامبوج توافق نامه امضا کردیم و سپس گام به گام روابط سیاسی را عادی سازی کردیم و اوضاع کشور شروع به بهتر شدن کرد.
سفیر ویتنام با بیان اینکه شرایط اقتصادی امسال به دلیل شرایط جهانی مثل جنگ اوکراین و جنگ تجاری بین چین و آمریکا با مشکلاتی روبه رو است، افزود: اما روابط هانوی با تهران برای همکاری دو جانبه بهتر خواهد شد.
وی ادامه داد: رئیس مجلس شورای ملی ویتنام از ۱۷ مردادماه سفری سه روزه به ایران را آغاز می‌کند تا در خصوص تقویت روابط دوجانبه به ویژه در حوزه اقتصادی گفتگو کند. در طول این دیدار، دو طرف یک نشست تجاری خواهند داشت و رئیس مجلس ویتنام سیاست هانوی در قبال تهران را تشریح خواهد کرد.
فرهنگ لنگرگاه امن توسعه روابط
علی کاکادزفولی، مدیر مسئول روزنامه ایران دیلی هم در سخنانی با خیر مقدم به مهمانان مراسم، گفت: ایران دیلی خوشحال است که با همکاری مؤسسه ابرار معاصر مراسم پنجاهمین سال روابط ایران و ویتنام را برگزار می‌کند. ایران و ویتنام دارای اشتراکات فرهنگی زیادی هستند و از نظر من، آنچه باعث می‌شود تا روابط کشورها با یکدیگر ادامه پیدا کند، بیش از عوامل سیاسی و اقتصادی، اشتراکات فرهنگی است. به ویژه در جهان امروز که نقش ملت‌ها به عنوان بازیگران عرصه بین الملل پررنگ‌تر شده، این فرهنگ است که می‌تواند مسیر ارتباطات دو کشور را مشخص سازد و همه چیز پیرامون آن شکل می‌گیرد.
کاکادزفولی افزود: خوشحالم که می‌توانیم در ایران دیلی نقشی بیشتر از یک رسانه را ایفا کنیم؛ ایران دیلی سعی می‌کند به مسائل نگاهی عمیق داشته باشد نه گذرا و شاید به همین دلیل باشد که تصمیم گرفتیم تا این سلسله نشست‌ها را با همکاری یک مؤسسه پژوهشی و تحقیقاتی برگزار کنیم. ما درواقع سعی داریم به سهم خود زمینه‌هایی برای توسعه روابط دیپلماتیک فراهم کنیم و نشان دهیم که می‌توان ابتکار عمل‌ها و خلاقیت‌هایی در عرصه دیپلماسی نیز به خرج داد. هدف ما از برگزاری این نشست‌ها در وهله اول، تلاش برای برجسته سازی نقش عوامل فرهنگی و هویتی در روابط خارجی است.
وی ادامه داد: هم ایران و هم ویتنام پیشینه تاریخی دور و درازی دارند و شاید همین پیشینه بوده که در مقاطع مختلف، ارتباط این دو کشور را برقرار نگاه داشته است. عوامل سیاسی و اقتصادی ممکن است در مقاطع مختلف به واسطه سرشت ناپایدار بین الملل پررنگ یا کمرنگ شوند؛ اما آنچه دیرپا است، فرهنگ است که می‌تواند همواره به عنوان لنگرگاهی امن در روابط نقش آفرینی کند.
ظرفیت تجارت دو میلیارد دلاری
روز ایرانداد فخرایی لاهیجی مشاور مدیر عامل مؤسسه مطالعاتی ابرار معاصر هم در سخنانی با گرامیداشت پنجاهمین سالگرد همکاری‌های ایران و ویتنام گفت: ریشه‌های تاریخی و تمدنی دو ملت آنقدر کهن و سترگ است که رویدادهای سیاسی زودگذر نمی‌توانند آسیبی به آن وارد کنند.
به گفته وی تاریخ معاصر دو کشور فرصت‌های بسیاری را به ارمغان آورده و تمامی برنامه ریزی ها و اقدامات ما برای توسعه و عمق بخشی به این روابط دیرینه متکی بر میراث تاریخی و دلبستگی مردمی است.
وی ادامه داد: بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی گمرک ایران در سال ۱۴۰۰ حجم مبادلات تجاری دو کشور بیش از ۱۲۰ میلیون دلار بوده که از این میزان ۴۱ میلیون دلار سهم واردات ایران از ویتنام و حدود ۸۲ میلیون دلار هم سهم صادرات ایران به ویتنام بوده است.
لاهیجی افزود: هر چند این آمار و ارقام متناسب با ظرفیت‌های موجود نیست، اما با توجه به عضویت ویتنام در پیمان «آ سه آن» و عضویت ایران در سازمان اکو و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ارتقای سطح مبادلات بین دو کشور تا سقف دو میلیارد دلار امکان پذیر خواهد بود.
وی افزود: در این مسیر لازم است دولت‌های ایران و ویتنام برخی زیر ساخت‌ها و ابزارهای توسعه تجارت از جمله اجرایی نمودن موافقت نامه بازرگانی سال ۱۳۹۹ در خصوص حمل و نقل دریایی- هوایی، سازوکار پولی و مالی، ایجاد سیستم خطوط کشتیرانی منظم و پروازهای مستقیم بین دو کشور و توجه به ارتقای سطح سرمایه گذاری‌های مشترک را فراهم کنند.
سپس رضا یگانه شکیب، عضو هیئت علمی دانشگاه ایالتی کالیفرنیا ویتنام را به عنوان یک قدرت رو به رشد در میانه منطقه هند و اقیانوس آرام و یک شریک فزاینده مهم برای چندین بازیگر اصلی جهانی توصیف کرد که این قدرت در حال تکامل است.
وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: «ویتنام دارای یک اقتصاد رو به رشد با رشد تولید ناخالص داخلی قوی است که به طور مداوم از اقتصاد جهانی و منطقه‌ای خود بهتر است. در سال ۲۰۲۲، این کشور رکورد بالای ۸.۰ درصد رشد سالانه را تجربه کرد که در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳، ۳.۳ درصد بود. ویتنام دارای یک دولت با ثبات با چشم انداز اقتصادی مشخص، کنترل سیاست معقول، موانع سرمایه گذاری کم، و طرح‌های انگیزشی قوی نسبت به بازارهای مشابه است. انجام تجارت با ویتنام بسیار آسان است. این کشور در رتبه بندی عادلانه و بهبود سهولت انجام تجارت برای سرمایه گذاران خارجی رکوردی را به ثبت رسانده است.»
انرژی ایران مکمل رشد اقتصادی ویتنام
در ادامه مراسم پیام ویدئویی علی اکبر نظری، سفیر ایران در ویتنام پخش شد. نظری با تشکر از برگزار کنندگان نشست تخصصی چشم انداز روابط ایران و ویتنام، این مراسم را فرصت مغتنمی دانست برای بررسی ابعاد سفر طولانی که دو کشور طی ۵۰ ساله گذشته با هم داشته‌اند.
به گفته وی برخی اسناد تاریخی بیان کننده این است که اولین روابط تاریخی میان ایرانیان و ویتنامی‌ها به دوران ایران باستان (پادشاهی اشکانیان در ایران) بر می‌گردد. اما به صورت قطعی در قرن ۱۵ میلادی تجار ایران به منطقه جنوب آسیا رفته و تجارت خود با مردم این منطقه مثل تایلند و ویتنام را آغاز کرده‌اند.
سفیر ایران همچنین به «الکساندر دو رودس» اشاره کرد که در سفری به ایران در اصفهان درگذشت. از دورودس به عنوان طراح الفبای مدرن ویتنام یاد می‌کنند و همه ساله ویتنامی‌هایی که به ایران سفر می‌کنند از مقبره او در اصفهان بازدید می‌کنند.
سفیر ایران در هانوی، افزود: خوشبختانه در همه زمان‌ها روابط دو کشور در مسیر دوستی و توسعه همکاری‌ها و در راستای منافع متقابل بوده و در عصر جدید هم روابط دو کشور در راستای چند جانبه گرایی و مخالفت با یک جانبه گرایی تقویت شده است.
به گفته وی، آزادی خواهی، استقلال خواهی، طرفداری از چند جانبه گرایی، تصویر مثبت مردم دو کشور از یکدیگر، ظرفیت‌های گردشگری و بسیاری از شاخص‌های مشترک دیگر، باعث شده روابط دو کشور توسعه یابد و در هیچ مقطعی نقطه تاریکی در روابط ایران و ویتنام وجود نداشته باشد.
نظری با اشاره به رفت و آمدهای مستمر هیأت هایی از دو کشور به یکدیگر گفت که در ۶ ماه گذشته شاهد سفر معاون پارلمان و وزیر امنیت ویتنام به ایران بودیم که در سفر دوم ۳ سند همکاری بین دو کشور به امضا رسید.
سفیر ایران در ویتنام با اشاره به رشد ۷ درصدی اقتصاد ویتنام در یک دهه گذشته و نیازمندی رشد اقتصادی به انرژی، گفت: ایران یکی از بزرگترین تأمین کنندگان انرژی در جهان است و این موضوع می‌تواند یکی از ظرفیت‌های مهم دو کشور برای همکاری اقتصادی باشد.
وی ادامه داد: اقتضای استمرار و پویایی روابط دو جانبه، دیپلماسی فعال است و امید می‌رود با هم افزایی بیشتر میان دو کشور در ۵۰ سال آینده شاهد روابط عمیق‌تر و تثبیت شده تری میان ایران و ویتنام باشیم.
گفتنی است در این مراسم سفیر ویتنام در ایران به همراه عابد اکبری رئیس مؤسسه مطالعات ابرار معاصر و علی کاکادزفولی مدیر مسئول روزنامه ایران دیلی کتاب «۵۰ سال روابط ایران و ویتنام» رونمایی کردند. امیدوارم براتون خبر سفیر ویتنام: به دنبال تقویت روابط با ایران هستیم براتون مفید بوده باشه.

۲۰۲۳-۰۷-۱۶ ۰۷:۲۱:۰۸