کاهش اجباری داوران لیگ برتر فوتبال/ داوران ۶۸ساله برای زنان!
کاهش اجباری داوران لیگ برتر فوتبال/ داوران ۶۸ساله برای زنان!

کاهش اجباری داوران لیگ برتر فوتبال/ داوران ۶۸ساله برای زنان! به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز ورزشی , به گزارش خبرگزاری روز ایران و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، خداداد افشاریان رئیس کمیته داوران در ابتدا گفت: طبق اساسنامه فدراسیون، سیاست‌گذاری کلان داوری کشور برعهده کمیته داوران است و دپارتمان داوران مصوبات […]

کاهش اجباری داوران لیگ برتر فوتبال/ داوران ۶۸ساله برای زنان!

به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز ورزشی , به گزارش خبرگزاری روز ایران و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، خداداد افشاریان رئیس کمیته داوران در ابتدا گفت: طبق اساسنامه فدراسیون، سیاست‌گذاری کلان داوری کشور برعهده کمیته داوران است و دپارتمان داوران مصوبات کمیته داوران را اجرا می‌کند. بر این اساس، کمیته داوران اخیراً جلسه‌ای را با حضور تمام اعضا تشکیل داد و تصمیماتی را در خصوص دعوت داوران و کمک داوران لیگ برتر و ناظران داوری کشور اتخاذ کرد.
وی درباره مصوبات جدید و محدودیت‌های اعمال شده توسط کمیته داوران در برگزاری دوره پیش فصل داوری لیگ برتر ادامه داد: در فصل پیش‌رو هیچ داور و کمک داوری از لیگ دسته اول فصل گذشته به لیگ برتر اضافه نخواهد شد. داورانی که میانگین نمره نظارت آنها زیر ۸ و یا فاقد قضاوت در لیگ برتر بودند به کلاس پیش فصل داوری لیگ برتر دعوت نشدند. همچنین کمک داورانی که میانگین نمره نظارت آنها زیر ۸ و یا دارای کمتر از ۲ قضاوت در در لیگ برتر باشند نیز به کلاس پیش فصل داوری لیگ برتر دعوت نشدند.
عضو هیأت رئیسه فدراسیون افزود: داوران و کمک داورانی که متولد سال ۱۳۵۶ یا قبل از یازدهم دیماه ۱۳۵۷ هستند نیز به دوره دعوت نشدند. داوران و کمک داورانی که در کلاس پیش فصل موفق به قبولی در آزمون آمادگی جسمانی نشدند، باید در آزمون آمادگی جسمانی پیش فصل لیگ دسته دوم یا سوم شرکت کنند که در صورت عدم قبولی یا عدم شرکت بنابر هر دلیلی در این آزمون‌ها، تا پایان فصل به قضاوت نخواهند پرداخت. ارزیابی داوران و کمک داوران شاغل در لیگ برتر (بین المللی یا ملی) در پایان نیم فصل جهت ترفیع یا تنزل طبق استاندارد یکسان خواهد بود. ضمن اینکه بر اساس ارزیابی عملکرد در پایان نیم فصل توسط کمیته داوران، ۴ داور و ۶ کمک داور از لیگ برتر به لیگ دسته اول و ۴ داور و ۶ کمک داور از لیگ دسته اول به لیگ برتر راه پیدا خواهد کرد.
افشاریان تصریح کرد: دعوت داوران و کمک داوران به دوره دانش افزایی که از روز سه‌شنبه آغاز می‌شود بر اساس مصوبات فوق بوده است.
رئیس کمیته داوران در رابطه با شرایط ناظران داوری گفت: داورانی که در هر سطحی از لیگ‌های فوتبال قضاوت کردند باید در یک رده پایین‌تر از رده خود نیز نظارت کنند. به استثنای داوران و کمک داوران بین المللی بازنشسته یا داوران ملی بازنشسته که بیش از ۱۲۰ قضاوت در لیگ برتر فوتبال داشته باشند. داوران درجه ملی که در لیگ برتر فوتبال حضور داشتند و حداقل ۳۰ مسابقه در لیگ اول نیز قضاوت کردند مجاز به نظارات در لیگ دسته اول خواهند بود. داوران درجه ملی که فقط در لیگ دسته اول قضاوت کردند برای نظارت در همان سطح باید حداقل ۶۰ بازی در لیگ دسته اول قضاوت کرده باشند. ضمن اینکه ناظران داورانی که متولد ۱۳۳۷ هستند طبق آئین نامه جاری کمیته داوران تا پایان نیم فصل مسابقات مجاز به نظارت بوده و پس از آن بازنشسته می‌شوند.
وی ادامه داد: شرکت کنندگان در دوره نظارت که مجموع نمرات آزمون آنها زیر ۵۰ باشد فاقد صلاحیت نظارت در لیگ‌های کشور تا پایان فصل هستند. داورانی که پس از بازنشستگی در کلاس مقدماتی نظارت داوری مردود شدند یا در آن کلاس شرکت نکردند باید در کلاس ابتدایی نظارت حاضر شوند تا در صورت قبولی به کلاس دانش افزایی پیش فصل نظارت دعوت شوند، البته به استثنا داوران و کمک داوران بین المللی بازنشسته.
وی افزود: باتوجه به کمبود نیروی انسانی در داوری فوتبال بانوان مقرر شد ناظران داوری بسته به نیاز کمیته داوران تا پایان سن ۶۸ سالگی به کار گرفته شوند.
افشاریان در پایان تاکید کرد: ضمن احترام به کلیه داوران و کمک داوران و ناظران در سطح کشور، تصمیمات کمیته داوران تنها در جهت رشد و اعتلای سطح کیفی، پشتوانه سازی و جوانگرایی داوری کشور و به دور از نظرات شخصی بوده است. امیدوارم براتون خبر کاهش اجباری داوران لیگ برتر فوتبال/ داوران ۶۸ساله برای زنان! براتون مفید بوده باشه.

۲۰۲۳-۰۷-۱۵ ۱۲:۲۴:۳۰