گرینفیلد: از روسیه می‌خواهیم در تصمیم خود تجدید نظر کند
گرینفیلد: از روسیه می‌خواهیم در تصمیم خود تجدید نظر کند

گرینفیلد: از روسیه می‌خواهیم در تصمیم خود تجدید نظر کند به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز جهان , به گزارش خبرگزاری روز ایران به نقل از وبگاه اینتل ریپابلیک، «لیندا توماس گرینفیلد» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل از موضوع تعلیق توافق غلات دریای سیاه انتقاد کرد. نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل […]

گرینفیلد: از روسیه می‌خواهیم در تصمیم خود تجدید نظر کند

به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز جهان , به گزارش خبرگزاری روز ایران به نقل از وبگاه اینتل ریپابلیک، «لیندا توماس گرینفیلد» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل از موضوع تعلیق توافق غلات دریای سیاه انتقاد کرد.
نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در این خصوص اعلام کرد: جهان به یک توافق غلات نیاز دارد. از روسیه می خواهیم تا در تصمیم خود تجدید نظر کند.
ابتکار غلات بخشی جدایی ناپذیر از توافقنامه ای است که با روسیه منعقد شده است. تفاهم نامه روسیه و سازمان ملل که به مدت ۳ سال طراحی شده بود شامل رفع انسداد صادرات مواد غذایی و کودهای شیمیایی روسیه نیز بود.
همچنین، قرار بود براساس این توافقنامه اتصال مجدد بانک کشاورزی روسیه به سوئیفت، ازسرگیری تامین ماشین آلات کشاورزی، قطعات یدکی و خدمات، بازسازی خط لوله آمونیاک و تعدادی اقدامات دیگر نیز برای روسیه انجام شود. اما همانطور که مسکو اعلام کرده است، این بخش از توافقنامه هنوز اجرایی نشده است.
بر همین اساس، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین ساعاتی پیش گفت که در بسته توافق غلات دریای سیاه، بخش‌ های مربوط به روسیه برآورده نشده و در نتیجه عملا فسخ شده است.
پسکوف گفت: توافق صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه امروز به پایان می‌رسد. روسیه به محض اینکه شروطش ذیل این توافق برآورده شود، به توافق بازخواهد گشت.
وی همچنین گفت که تصمیم مسکو در عدم تمدید توافق، به حمله شبانه به پل کریمه ارتباطی ندارد. کرملین این حادثه را «اقدام تروریستی خوانده و اوکراین را مسئول می‌داند.»
پسکوف تاکید کرد: این رویدادها (تصمیمات) کاملا بی‌ربط است. حتی پیش از این حمله تروریستی، ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه) موضع مسکو درباره توافق غلات را اعلام کرده بود.
کرملین در حالی از عدم تمدید توافق غلات خبر داده است که چند ساعت پیش رسانه‌های روسیه خبری درباره وقوع انفجار در پل شبه‌جزیره کریمه موسوم به «کرچ» منتشر کردند.
با این تصمیم، توافق بزرگ و حیاتی صادرات غلات اوکراینی از طریق دریای سیاه که تابستان پارسال با میانجی‌گری سازمان ملل متحد و ترکیه به امضای طرفین رسید، پایان یافت.
کمیته ضدتروریسم ملی روسیه اعلام کرد پل کریمه با حمله تروریستی پهپادهای اوکراینی هدف قرار گرفته است.
با این حال، ارتش اوکراین مدعی شده است که این حمله می‌تواند نوعی اقدام تحریک‌آمیز از جانب روسیه باشد اما رسانه‌های اوکراینی به نقل از منابع ناشناس اعلام کرده‌اند که سرویس امنیت این کشور پشت پرده حمله به پل کریمه است.
پل کریمه موسوم به «کِرچ»، شبه‌جزیره کریمه که سال ۲۰۱۴ با برگزاری همه‌پرسی به خاک مسکو الحاق شد را به روسیه متصل می‌کند؛ پاییز پارسال نیز ارتش اوکراین این پل را منفجر کرده بود. در پی این حادثه والدین یک دختر جوان، جان خود را از دست دادند و فرزندشان نیز مصدوم شد. امیدوارم براتون خبر گرینفیلد: از روسیه می‌خواهیم در تصمیم خود تجدید نظر کند براتون مفید بوده باشه.

۲۰۲۳-۰۷-۱۷ ۱۵:۳۲:۱۱