۱۳۷ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در بافت فرسوده ساخته می شود
۱۳۷ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در بافت فرسوده ساخته می شود

۱۳۷ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در بافت فرسوده ساخته می شود به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز اقتصاد , به گزارش اخبار روز ایران، محمد آئینی شامگاه شنبه در حاشیه بازدید از کوی فلسطین زنجان در گفتگو با خبرنگاران از وجود ۱۳۵۳ محله حاشیه‌ای در کشور خبر داد و گفت: از این […]

۱۳۷ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در بافت فرسوده ساخته می شود

به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز اقتصاد , به گزارش اخبار روز ایران، محمد آئینی شامگاه شنبه در حاشیه بازدید از کوی فلسطین زنجان در گفتگو با خبرنگاران از وجود ۱۳۵۳ محله حاشیه‌ای در کشور خبر داد و گفت: از این تعداد حدود ۱۰ درصد از محلات از نوع مناطق کوی فلسطین زنجان است و باید نسبت به جابه‌جایی آن اقدام کرد.
آئینی با بیان اینکه در سایر محلات برنامه ساماندهی داریم و مهم‌ترین برنامه ساماندهی نیز بحث سنددار کردن واحدهای مسکونی این محلات است، خاطرنشان کرد: نزدیک به ۷۰ درصد منازل مسکونی واقع در این محلات فاقد اسناد رسمی بوده و به همین خاطر واحدهایی که نیاز به جابه‌جایی ندارد، بحث سنددار کردن واحدهای مسکونی مطرح است، به همین خاطر از مالکان این واحدها دعوت می‌کنیم از ظرفیت قانون تعیین تکلیف اراضی استفاده کرده و اسناد غیررسمی خود را به اسناد رسمی تبدیل کنند.
دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار، گام بعدی در این محلات را تأمین خدمات عنوان کرد و افزود: متأسفانه در این مناطق صرفاً به امر ساخت مسکن پرداخته و کمتر به خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی، انتظامی و ورزشی رسیدگی شده است، به همین خاطر ستادهای بازآفرینی شهرستان‌ها موظف‌اند این نیازها را احصا کرده و در قالب ستاد بازآفرینی شهری آن را مصوب و آنگاه تقسیم کار بین دستگاه‌ها انجام شود.
وی با یادآوری اینکه یکی از مواردی که بیش از همه در این محلات به چشم می‌خورد، معابر خاکی این محلات بوده و می‌توان گفت به بدترین چهره محرومیت در این محلات تبدیل شده است، عنوان کرد: طبق آمار نزدیک به ۶۰ درصد این محلات دارای معابر خاکی بوده و طی دو سال گذشته حدود ۲۱۰۰ کیلومتر از این معابر بهسازی و آسفالت شده است و رویکرد دولت در این راستا این است که همه معابر خاکی بهسازی شود.
آئینی با تاکید بر اینکه نگاه دولت در حوزه بافت‌های فرسوده، تشویق مردم و بخش خصوصی است؛ چرا که این نگاه به روند نوسازی بافت‌های فرسوده شتاب بیشتری می‌دهد، اضافه کرد: تا به امروز ۱۳۷ هزار و ۸۰۰ واحد در محدوده بافت‌های فرسوده کشور در حال ساخت است که امیدواریم به رقم ۲۰۰ هزار واحد در این بافت‌ها دست یابیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در خصوص بافت‌های فرسوده تاریخی نیز خوشبختانه سرفصل تسهیلات و مرمت‌سازی برای بافت‌های فرسوده تاریخی تعریف شده و این اقدام برای اولین‌بار در این دولت اتفاق افتاده است.
دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با اشاره به بازدید خود از کوی فلسطین زنجان، جابه‌جایی این منطقه را جزو مصوبات سفر اخیر رئیس‌جمهور به استان زنجان عنوان کرد و گفت: با توجه به بازدیدهای به عمل آمده، دو مشکل حریم راه‌آهن و بالا بودن سطح آب‌های سطحی در این منطقه مشاهده شد که اهالی این منطقه بیشتر به واسطه بالا بودن سطح آب‌های سطحی از آن رنج می‌کشند، به همین خاطر اولین تشخیص و تصمیم برای رفع این مشکل، جابه‌جایی کوی فلسطین بود.
آئینی با یادآوری اینکه مقرر شد با انجام کار کارشناسی در راستای نحوه جابه‌جایی کوی فلسطین زنجان اقدام شود، تصریح کرد: یکی از تصمیمات مهم در این راستا بحث مدل مالی این قضیه بود که باید نسبت به تأمین آن تصمیمات لازم اتخاذ می‌شد و در کل همه تصمیمات در راستای تسریع در جابه‌جایی این منطقه خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه ابتدا به ساکن اداره‌کل راه و شهرسازی استان زنجان نسبت به احداث واحدهایی در راستای همین جابه‌جایی اقدام کرده است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که باید بدانیم نحوه واگذاری این واحدها به چه صورت خواهد بود و این خود نیاز به بررسی‌های کارشناسانه داشته و تصمیمات نهایی در این خصوص نیز بعد از این سفر اتخاذ خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص آخرین وضعیت بافت‌های فرسوده در کشور با یادآوری اینکه بافت‌های فرسوده در کشور بر سه گونه است، گفت: برخی از این بافت‌ها به صورت سکونت‌گاه‌های غیررسمی و حاشیه‌ای بوده و راهبرد و برنامه دولت برای این نوع سکونت‌گاه‌ها بر اساس آنچه که در سند ملی توانمندسازی سکونت‌گاه‌های غیررسمی آورده شده، در محلاتی که ادامه زیست انسانی قابل انجام است، این محلات باید ساماندهی شود.
آئینی ادامه داد: همچنین محلاتی مشابه کوی فلسطین زنجان بنا به دلایلی که ادامه زیست انسانی در آن امکان‌پذیر نیست، بحث جابه‌جایی این محلات مطرح می‌شود. امیدوارم براتون خبر ۱۳۷ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی در بافت فرسوده ساخته می شود براتون مفید بوده باشه.

۲۰۲۳-۰۷-۱۶ ۰۶:۱۰:۱۶