آغاز فرایند صادرات دو قلم داروی ایرانی درمان سرطان به کنیا
آغاز فرایند صادرات دو قلم داروی ایرانی درمان سرطان به کنیا

آغاز فرایند صادرات دو قلم داروی ایرانی درمان سرطان به کنیا به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز فناوری , به گزارش خبرگزاری روز ایران به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، امیرحسین میرآبادی که در جریان سفر اخیر رئیس جمهور و معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس […]

آغاز فرایند صادرات دو قلم داروی ایرانی درمان سرطان به کنیا

به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز فناوری , به گزارش خبرگزاری روز ایران به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، امیرحسین میرآبادی که در جریان سفر اخیر رئیس جمهور و معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور به آفریقا، ایشان را همراهی می‌کرد در خصوص دستاوردهای این سفر گفت: پیش از سفر اخیر، فرایند ثبت دو قلم دارو و ۵۰ قلم تجهیز پزشکی ساخت ایران در وزارت بهداشت کنیا از طریق خانه نوآوری و فناوری ایران در کنیا انجام شده و حدود دو هفته قبل هم ۱۶ شرکت دانش بنیان ایرانی در نمایشگاه سلامت کنیا ۲۰۲۳ حضور یافته و موفق به امضای دو قرارداد صادراتی شده بودند که نشاندهنده ظرفیت خوب و بازار جذاب این کشور برای شرکتهای دانش بنیان ایرانی است.
وی با اشاره به بازدید رئیس جمهور از خانه نوآوری و فناوری ایران در کنیا گفت: در این نمایشگاه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های صادراتی شرکت‌های دانش بنیان ایرانی به نمایش گذاشته شده بود و محصولات ارائه شده عمدتاً رکورد صادراتی به آفریقا داشتند. در جریان بازدید رئیس جمهور همچنین گزارشی در خصوص ظرفیت‌های صادرات محصولات فناورانه ایران به کنیا ارائه شد که بسیار مورد توجه قرار گرفت.
میرآبادی با بیان این که تجهیزات پزشکی و داروهای ایرانی در بازار کنیا از لحاظ کیفیت و قیمت، مزیت رقابتی دارند اظهار داشت: علاوه بر این شرکتهای دانش بنیان و فناور ایرانی در حوزه‌هایی مثل کشاورزی، صنایع غذایی و دامی، ساختمان، معماری و فناوری اطلاعات هم به کنیا صادرات دارند.
به گفته رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مزیت دیگر شرکتهای دانش بنیان ایرانی برای طرف‌های آفریقایی این است که برخلاف شرکتهای غربی، حاضرند با مدل‌هایی، انتقال فناوری هم انجام دهند که فضای خوبی را برای همکاری‌های مشترک بلندمدت فراهم می‌کند.
وی در ادامه با اشاره به رونمایی از دو پهپاد کشاورزی ساخت یک شرکت دانش بنیان ایران در جریان بازدید دکتر رئیسی از خانه نوآوری و فناوری ایران در نایروبی گفت: پهپادهای «پلیکان ۲» و «استورم» از قابلیت‌های متنوعی از قبیل سم پاشی، کودپاشی و پخش کودهای مایع، کاشت بذر، نقشه برداری و همچنین تصویربرداری و پایش مزارع برخوردارند.
میرآبادی خاطرنشان کرد: با توجه به حاصلخیزی خاک و وجود مزارع بسیار وسیع در کنیا و دیگر کشورهای شرق آفریقا که به شدت به دنبال ارتقای کشاورزی و اقتصادی کردن این حوزه هستند، ظرفیت‌های خوبی در زمینه صادرات محصولات و خدمات پهپادی به این کشورها وجود دارد. وسعت بسیار زیاد اراضی زراعی که در برخی مناطق، دسترسی به آنها سخت است و از طرف دیگر قیمت بالای نهاده‌های کشاورزی باعث شده فناوری پهپاد که دقت و سرعت سم پاشی و کودپاشی را به شدت افزایش می‌دهد در کاهش قیمت تمام شده محصول و اقتصاد کشاورزی آفریقا بسیار مؤثر باشد.
وی تصریح کرد: در زمینه پهپادهای مذاکرات خوبی با طرف‌های آفریقایی انجام شد و چند سرمایه گذار برای ایجاد مراکز خدمت رسانی با پهپاد به کشاورزان اعلام آمادگی کردند
رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با اشاره به استقبال بالای مقامات کنیایی و اوگاندایی از دستاوردهای فناورانه ایرانی خصوصاً پهپادهای کشاورزی گفت: یکی از نکاتی که در ملاقات دکتر رئیسی با رؤسای جمهوری کنیا و اوگاندا پرتکرار بود، موضوع همکارهای فناورانه بود که در واقع محور بسیاری از گفت و گوها بود.
وی با بیان این که در اوگاندا هم همزمان با سفر رئیس جمهور نمایشگاهی از ظرفیت‌های صادراتی کشور در حوزه محصولات دانش بنیان برپا شده بود، اظهار داشت: محصولات ارائه شده در نمایشگاه بیشتر در حوزه صنایع غذایی، صنایع کشاورزی، دارو و تحهیزات پزشکی و محصولات شیمیایی و کاتالیست‌ها، مواد و مصالح ساختمانی و محصولات مرتبط با حوزه دام و طیور و همچنین داروها و مکمل‌های گیاهی بود. هیأت‌های متعددی از بخش‌های مختلف تجاری اوگاندا از نمایشگاه محصولات دانش بنیان ایرانی بازدید کردند و در برخی حوزه‌ها به ویژه محصولات حوزه کشاورزی همچون کودهای بیولوژیک و کودهای آلی و چند داروی دامی درخواست‌های خوبی داشتیم که امیدواریم فرصت‌های تجاری مناسبی را برای دانش بنیان‌های ایرانی به‌دنبال داشته باشد.
میرآبادی در پایان تصریح کرد: بازار بسیار بزرگ و بکر آفریقا برای شرکتهای دانش بنیان ایرانی جذاب است و فرصتهای خوبی خصوصاً در حوزه‌های سلامت، کشاورزی و منابع معدنی وجود دارد. برنامه معاونت علمی هم اعزام هیأت‌های تجاری به کشورهای آفریقایی و حضور پررنگ‌تر دانش بنیان‌ها در مناطق مختلف قاره آفریقا است. امیدوارم براتون خبر آغاز فرایند صادرات دو قلم داروی ایرانی درمان سرطان به کنیا براتون مفید بوده باشه.

۲۰۲۳-۰۷-۱۶ ۱۰:۵۰:۱۹