دستاورد اجلاس وزرای ارتباطات اکو برای ایران
دستاورد اجلاس وزرای ارتباطات اکو برای ایران

دستاورد اجلاس وزرای ارتباطات اکو برای ایران به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز فناوری , بهزاد احمدی در گفتگو با اخبار روز ایراندر خصوص دستاوردهای سومین اجلاس وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات اکو که در ایران برگزار شد گفت : دستاوردهای این اجلاس در چند سطح قابل دسته بندی است که از جمله […]

دستاورد اجلاس وزرای ارتباطات اکو برای ایران

به گزارش اخبار روز ایران  در اخبار روز فناوری , بهزاد احمدی در گفتگو با اخبار روز ایراندر خصوص دستاوردهای سومین اجلاس وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات اکو که در ایران برگزار شد گفت : دستاوردهای این اجلاس در چند سطح قابل دسته بندی است که از جمله دیپلماسی حوزه ICT است. باید بتوانیم همکاری با کشورهای هم سو و سازمان‌های منطقه‌ای مثل اک و،D8 یا شانگهای که سازمان‌هایی هستند که به واسطه تحول نظم بین المللی فضای بیشتری برای تأثیرگذاری پیدا کرده اند را فعال و از ظرفیت‌های آنها برای تأمین منافع ملی استفاده کنیم.
وی با اشاره به تخصصی شدن موضوع دیپلماسی ICT ، افزود: شاید اجلاس وزرای اکو در بخش‌های دیگر بارها برگزار شده ولی در حوزهICT هنوز آنقدر که باید پیشرفت نداشته ایم. لذا با برگزاری اجلاس سومین وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات اکو، جان تازه ای به پیشبرد دیپلماسیICT در سطح سازمانی منطقه‌ای دادیم که ایران یکی از بنیانگذاران آن است و موضوع جدید و دستاورد خوبی برای ما است.
احمدی به احیای فرصت‌های اقتصادی در قالب سازمان اکو اشاره کرد و گفت: منظور از فرصت‌ها این است که ما بتوانیم شرکت‌های دانش بنیان، شرکت‌های ارتباطاتی و فناوری اطلاعات، فضایی و پلتفرم‌ها را به اعضای اکو معرفی کنیم همچنین بتوانیم در کشورهای عضو برای این شرکت‌ها بازار پیدا کنیم در این صورت این ارتباط یک مزیت اقتصادی برای ما به همراه دارد.
وی ادامه داد: علاوه بر این برای اینکه بتوانیم این همکاری‌های اقتصادی را هماهنگ کنیم باید زیرساخت‌های حقوقی و سازمانی اش را فراهم کنیم. اجلاس اخیر به ما امکان داد تا روابط و همکاری‌هایمان با اعضای اکو را تسهیل و نهادینه کنیم و از حمایتها و ظرفیت‌های این سازمان اقتصادی و منطقه‌ای برای توسعه بازار شرکتهای ایرانی بهره مند شویم.
رئیس مرکز همکاریهای بین المللی و مطالعات راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: علاوه بر این ما به واسطه اجلاس و به واسطه اسناد تنظیم و نهایی شده فرصت می‌یابیم تا در حوزه‌های حکمرانی فضای مجازی نیز ورود کنیم یعنی کشورها با هم تصمیم بگیرند در بحث رگولاتوری و تنظیم گری حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات همکاری جدی داشته باشند. همچنین همکاری در زمینه حفاظت از کودکان در برابر آسیب‌های فضای مجازی نیز برای ما حائز اهمیت است که از موضوعات مهم مطرح شده در اجلاس بود.
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه و نشست هم اندیشی در حاشیه سومین اجلاس وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات اکو افزود: با حضور حدود ۸۰ شرکت ایرانی و پلتفرمهای داخلی، دستاوردها و توانمندی‌های کشور ایران نشان داده شد و در اجلاس هم اندیشی جنبی در مورد آینده دیجیتال منطقه اکو با حضور وزیر ارتباطات عراق و مقام ارشد کشور عمان ایده‌های جذابی برای تعمیق همکاریها در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح گردید.
احمدی ادامه داد: کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس به عنوان هلال جنوبی کشور ما و کشورهای اکو به عنوان هلال شمالی-شرقی نیاز به یک رابط دارند تا این حلقه کامل شود و ایران این رابط و پل بین آنهاست. تلاش کردیم در نشست هم اندیشی بگوییم ایران با کریدورهای شرق به غرب و جنوب به شمال پلی بین مناطق مختلف است و می‌تواند در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز این پل بودن و پیوستگی بین مناطق را ایجاد و همگرایی و همکاری نزدیکی بین آنها ایجاد کندکه این امر خود برای کشور فرصتهای متعدد و مهمی را از ابعاد مختلف بخصوص اقتصادی ایجاد می‌کند.
وی با اشاره به دستاورد دیپلماتیک اجلاس وزرای ارتباطات اکو گفت: حضور پررنگ کشورها، سازمانهای بین المللی نظیر D8 و APT و مقامات ارشد آنها از جمله از کشور آذربایجان در اجلاس اکو و در نشست هم اندیشی جنبی پیام مشخصی در حوزه دیپلماسی داشت.
احمدی به تفاوت سومین اجلاس وزرای ارتباطات سازمان اکو با اجلاس اول و دوم اشاره کرد و گفت: در سومین اجلاس وزرای ارتباطات سازمان اکو نسبت به اجلاس اول و دوم مشارکت‌ها بالاتر و فنی‌تر بود و کشورها مشارکت و حضور جدی تری داشتند به طوری که از ۱۰ عضو سازمان اک و،۹ عضو و از دو سازمان بین المللی D8 و APT در بالاترین سطح شرکت کردند.
احمدی افزود: تا امروز هرچه کشورهای عضو اکو در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام داده اند بیشتر مبتنی بر توسعه ارتباطات و فناوری در داخل کشورها است اما در اجلاس سوم در عین حال که توصیه کردیم کشورها شاخص‌های توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور خودشان را همچنان ارتقا بخشند، پیشنهاد کردیم که با توجه به تحولات پرسرعت حوزه، سندی برای بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات اکو از ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۰ آماده شود که یک نقطه عطف در موضوع است.
وی ادامه داد: همچنین ایران پیشنهاد کرد که کشورهای عضو در کنار توسعه داخلی به افزایش همکاری بین اعضا هم توجه جدی داشته باشند به این منظور که اگر کشورها در داخل به یک دستاوردی رسیدند، حال ضرورت دارد بین همدیگر فعالیت و بازارهای مشترک دیجیتالی ایجاد کنند، همکاریهای پلتفرمی را توسعه دهند و در حوزه رگولاتوری هماهنگی‌های نزدیکتر و در زمینه زیرساخت‌های ارتباطی و ترانزیت داده باهم تعامل قوی‌تری داشته باشند. همچنین فرصت‌های سرمایه گذاری بیشتری در کشورهای یکدیگر ایجاد کنند.
احمدی به پیشنهاد دیگر ایران به منظور اجرایی شدن اقدامات اکو در حوزه ICT اشاره کرد و افزود: ایران پیشنهاد کرده ۵ کمیته ذیل کارگروهICT اکو ایجاد شود که این کمیته‌ها جان مضاعفی به تحرک و اقدامات اکو در حوزه ICT خواهند داد. هدف از تشکیل این کمیته‌ها این است که مصوباتی که در سومین اجلاس وزرای ارتباطات سازمان اکو داشتیم اجرا شود یعنی برای آنچه که در این کنفرانس بیان شد مکانیزم اجرایی تعریف کردیم و دبیرخانه موظف شد این مهم را پیگیری کند.
وی در ادامه عنوان کرد: سازمان اکو ریاست دوره‌ای دارد که ریاست سال ۲۰۲۴ بر عهده ایران است لذا با انتقال ریاست دوره‌ای سازمان اکو به ایران قطعاً تحرک بیشتری انجام می‌شود و ما بیشتر پیگیر مصوبات اجلاس سوم وزرای ارتباطات خواهیم بود.
احمدی در خصوص تفاهم نامه و همکاری‌های مشترک در سومین اجلاس تصریح کرد: بیشتر دیدارها به صورت دو جانبه بوده و یک صورت جلسه مذاکرات بین عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات ایران و صدیق افتخار، وزیر دولت و دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان در امور فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه‌های فضایی، زیرساخت، پلتفرم‌ها، دیتا، پست ترانزیتی و پست مالی به امضا رسید.
وی در پایان، برگزاری این اجلاس را موفقیتی برای کشور و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برشمرد و ابراز امیدواری کرد که ثمرات آن به زودی در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات خود را نشان دهد. امیدوارم براتون خبر دستاورد اجلاس وزرای ارتباطات اکو برای ایران براتون مفید بوده باشه.

۲۰۲۳-۰۷-۱۶ ۰۵:۰۶:۱۱